Nauka marketingu sensorycznego

Przez dwie dekady marketerzy z różnych branż zdobywali wiedzę na temat docierania do konsumentów za pomocą pięciu zmysłów – ucząc się wykorzystywać wskazówki, takie jak ukłucie po łyku płynu do płukania ust i drapanie drapania długopisem Sharpie, które mogą zintensyfikować postrzeganie marek. Miniony rok przyniósł duże zainteresowanie tematem wśród naukowców. Nowe badania sugerują, że wkraczamy w erę, w której o wiele więcej firm produkujących produkty konsumenckie skorzysta z marketingu opartego na zmysłach. Wiele z nowych badań koncentruje się na „ucieleśnionym poznaniu” – idei, że bez naszej świadomej świadomości odczucia cielesne pomagają w podejmowaniu decyzji. Na przykład ludzie, którzy przez krótki czas trzymali ciepły napój, byli bardziej skłonni niż ludzie, którzy trzymali zimny napój, myśleć, że nieznajomy jest przyjazny; zostało to zademonstrowane w eksperymencie przeprowadzonym przez Lawrence’a E. Williamsa z University of Colorado w Boulder i Johna A. Bargha z Yale. Ciepłe temperatury otoczenia skłoniły ludzi do dostosowania się do tłumu, co odkryli naukowcy pod kierunkiem Xun (Irene) Huang z Uniwersytetu Sun Yat-sen. Badacze marketingu „zaczynają zdawać sobie sprawę, jak silne mogą być reakcje na bodźce nieświadome”, mówi S. Adam Brasel, profesor marketingu w Boston College. Dodaje, że prace nad ucieleśnionym poznaniem zaczęły „rozwijać się po stronie akademickiej”. Na konferencji Association for Consumer Research w Ameryce Północnej w 2014 roku Brasel usłyszał więcej artykułów na temat badań sensorycznych przedstawionych niż na jakiejkolwiek poprzedniej konferencji. W tym samym roku Journal of Consumer Psychology opublikował specjalne wydanie na temat ucieleśnienia i percepcji sensorycznej, skupiając się na tym, w jaki sposób bodźce sensoryczne mogą wpływać na zachowania konsumentów. Dlaczego wino smakuje lepiej w kieliszku wina niż w szklance wody? Dlaczego reklama przedstawiająca kawałek ciasta jest bardziej atrakcyjna, gdy widelec jest umieszczony po prawej stronie ciasta? Dlaczego zapach cynamonu sprawia, że ​​poduszka grzewcza wydaje się działać lepiej? Kryszna zdał sobie sprawę, że zmysły wzmacniają się nawzajem, kiedy są w jakiś sposób zgodne. Ponieważ cynamon sugeruje ciepło, może zwiększyć atrakcyjność i widoczną skuteczność poduszki grzewczej. Takie wpływy są subtelne – i właśnie dlatego są tak potężne. Konsumenci nie postrzegają ich jako komunikatów marketingowych i dlatego nie reagują ze zwykłym oporem na reklamy i inne promocje. Wejdź na moją stronę, i poznaj niezawodne strategie marketingowe by rozwinąć swoje skrzydła!

„Przeniesienie komunikacji sensorycznej na zupełnie nowy poziom”
Chuck Jones jest dyrektorem ds. projektowania i badań i rozwoju w Newell Rubbermaid, 112-letnim producencie narzędzi, długopisów i innych produktów. Rozmawiał z HBR o nowym nacisku firmy na marketing sensoryczny i projektowanie. Zredagowane fragmenty znajdują się poniżej.  Konwencjonalne badania marketingowe analizują opinie. Badamy również nieświadome zachowania oraz ludzkie procesy poznawcze i fizyczne, aby wyodrębnić zasady, które możemy zastosować na przykład do długopisów Sharpie lub wysokowydajnych szczypiec. Wkładamy dużo energii w wagę, wyczucie i ergonomię szczypiec tnących dla wykwalifikowanych rzemiosł. Podobny wysiłek wiąże się z pakowaniem.

Dlaczego pakowanie?

Wiele z naszych doskonałych przyborów piśmiennych jest wręczanych jako prezenty, więc otwieranie opakowania ma rytualny charakter. Zwracamy szczególną uwagę na „rękę” lub dotyk materiału; opór, który przedstawia (więcej znaczy lepiej, w granicach); dźwięki, które wydaje; i sposób, w jaki opakowanie się otwiera, jako seria ujawnień – odsłonięcie produktu, jeśli wolisz. Nasze myślenie o opakowaniach przenosi komunikację sensoryczną na zupełnie nowy poziom. Myślenie o efektach sensorycznych jest ustaloną praktyką w niektórych branżach konsumenckich, takich jak żywność, kosmetyki i hotelarstwo. Producenci samochodów od lat zwracają szczególną uwagę na zmysły: projektanci ciężko pracują, aby zoptymalizować dotyk gałek, solidny dźwięk zamykanych drzwi i charakterystyczny zapach nowego samochodu. Ostatnio zwrócili się ku zaawansowanym technologiom. Na przykład w modelu M5 z 2014 r. BMW przez mikrofony i wzmacniacze emituje dźwięk silnika przez głośniki samochodu, nawet gdy system audio jest wyłączony. Chodzi o to, aby wzmocnić sportowy charakter samochodu. Zaawansowany marketing sensoryczny nauczysz się dzięki mnie! Mimo to w wielu branżach konsumenckich firmy koncentrują się wyłącznie na atrybutach wizualnych i nie poświęcają uwagi innym efektom sensorycznym. Dyrektorzy banków powinni dopilnować, aby oddziały emanowały uspokajającymi, sugerującymi bogactwo aromatami drewna i skóry. Producenci produktów z wbudowanymi silnikami powinni pomyśleć o dźwiękach tych produktów – czy są to metaliczne jęki, czy solidne, niskie buczenie? Producenci luksusowej odzieży, prowadzący biznes online, powinni rozważyć, jaki komunikat jest komunikowany, gdy towary są wysyłane w folii bąbelkowej, w porównaniu z wysokiej jakości papierem marszczonym. Dla menedżerów, którzy chcą poznać bodźce zmysłowe, nowa praca akademicka ujawnia uderzające przykłady wpływu zmysłów na postawę, nastrój, a nawet pamięć głębiej niż kiedykolwiek mogłyby to zrobić słowa.