Zdrowie i bezpieczeństwo pracowników na terenie pracy

Dbasz o zdrowie i bezpieczeństwo swoich pracowników , to normalne. Jednak na co dzień niekoniecznie masz czas na realizację konkretnych działań w swojej organizacji. Proponujemy Ci listę 9 punktów uwagi, do przeczytania bez umiaru!

1  –  Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy

Jak w sposób globalny poprawić warunki pracy swoich pracowników , angażując wszystkich aktorów Twojej firmy? Jednym z rozwiązań jest wdrożenie systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy (SMS). Jest to partycypacyjny i oparty na współpracy projekt biznesowy, który łączy politykę środków, personelu i prewencji w procesie ciągłego doskonalenia.

2  –  Wizyta informacyjno-prewencyjna

Zastępuje wizytę lekarską od 1 stycznia 2017 r. i  dotyczy wszystkich pracowników zatrudnionych na umowę na czas określony lub na czas nieokreślony . Wizyta ta nie musi być przeprowadzana przez lekarza medycyny pracy, ale musi się odbyć w ciągu 3 miesięcy od objęcia stanowiska.

3 – W czasie pandemii, miejsca w których łatwo o zakażenia wirusowe np. podajnik do ręczników papierowych muszą być na bieżąco dezynfekowane. Często w miejscu pracy brakuje podstawowych środków higieny jakim jest np. dozownik mydła  czy też papier toaletowy.

4  –  Role aktorów wewnętrznych i zewnętrznych

Pracownik, pracodawca, kierownik ds. jakości, bezpieczeństwa i środowiska… każdy gracz w firmie ma do odegrania rolę w temacie BHP. Wiele podmiotów zewnętrznych , takich jak inspekcja pracy, medycyna pracy lub DIRECCTE, jest również obecnych we wsparciu, prewencji lub represjach . Znajomość roli każdego z nich pozwala lepiej określić prawa i obowiązki każdego z nich.

5  –  Instalacje bezpieczeństwa czy samozadowolenie?

„ W pracy jest tak zimno, że regularnie choruję ”, „ Mój kolega przeciął się wczoraj, nigdzie nie mogłem znaleźć bandaża ”, „ Moje krzesło jest naprawdę niewygodne ”… Instalacje bezpieczeństwa nie są ani trywialne, ani zbędne w biznesie świat. Pracodawca jest zobowiązany do przestrzegania różnych zasad bezpieczeństwa, takich jak rozmieszczenie stanowisk pracy, normy ogrzewania, oświetlenia i wentylacji, urządzenia sanitarne itp.

6  –  Bądź dostępną firmą

Dostępna firma  jest prawnym obowiązkiem od 2007 roku . Musi być dostępny dla każdej niepełnosprawności (fizycznej, sensorycznej, poznawczej, umysłowej lub fizycznej). Pamiętaj, aby nie ograniczać swoich ustaleń tylko do zarezerwowanych miejsc parkingowych i uwzględnić niepełnosprawność w swojej polityce kadrowej .W celu zaopatrzenia firmy w środki higieny, warto odwiedzić sklep z artykułami BHP w którym można zaopatrzyć się w podstawowe niezbędniki.

7  –  Szkolenie z zakresu bezpieczeństwa pracowników

Teksty prawne nakładają na pracodawcę obowiązek przeprowadzenia obowiązkowego szkolenia BHP. Te obligacje pochodzą z:

  • Kodeksu Pracy, który przewiduje prawne ograniczenia w zakresie BHP: szkolenie przeciwpożarowe, pracownik pierwszej pomocy .
  • warunki wykonywania stanowiska pracy: prowadzenie maszyn, ryzyko na drodze, gesty i postawy, zezwolenie elektryczne itp.
8 – Niepełnosprawność i zatrudnienie

Wszystkie firmy prywatne zatrudniające co najmniej 20 pracowników muszą zatrudniać pracowników niepełnosprawnych w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy, aby osiągnąć co najmniej 6% ich siły roboczej . Ta zasada nosi nazwę OZPN: Obowiązek Zatrudnienia Pracowników Niepełnosprawnych. Jeśli pracodawca nie przestrzega tego limitu, musi zapłacić roczną składkę.

9 – Uważaj na nadgarstki pracowników!

Ogólnie rzecz biorąc, praca na ekranie może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie pracowników. W wyniku złej instalacji stacji roboczej może pojawić się zmęczenie wzroku , zaburzenia mięśniowo-szkieletowe (ZMS), stres cyfrowy itp. Zespół cieśni nadgarstka to jedna z tych nowych dolegliwości związanych z używaniem narzędzi cyfrowych w naszym codziennym życiu zawodowym. Zaburzenia wrażliwości, ból nadgarstka lub utrata siły: aktorzy, miej świadomość, że ten problem występuje częściej niż myślisz. Rzeczywiście, co roku operuje się 130 000 osób z powodu chorób nadgarstków.