defibrylatory: czym są i dlaczego ich używamy?

Co to jest AED i dlaczego warto go używać?

AED to przenośny,  automatyczny defibrylator zewnętrzny , który jest używany do pomocy osobom, u których wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Korzystanie z AED i wykonywanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej może podwoić szanse na przeżycie zatrzymania krążenia poza szpitalem. Ale każda mijająca minuta zmniejsza przeżywalność o około 7%. Dostęp do defibrylatora jest ważny, ponieważ może uratować czyjeś życie w potrzebie. Jeśli masz AED w swoim miejscu pracy, ważne jest, abyś wiedział, jak go prawidłowo używać.  

Zatrzymanie krążenia może przytrafić się każdemu, w każdym wieku, bez względu na stan zdrowia i sprawność fizyczną; posiadanie defibrylatora może zadecydować o tym, czy przeżyjesz, czy nie. Z tego powodu wiele osób dostrzega zalety AED, tworząc petycje, aby zapewnić ich większą dostępność.

Jak działa AED?

Defibrylatory AED mają wewnętrzne komputery, które analizują rytm serca danej osoby. Elektrody z wewnętrznego komputera są następnie mocowane do klatki piersiowej osoby. W razie potrzeby elektrody dostarczają wstrząsy elektryczne, aby przywrócić normalny rytm serca danej osoby. Defibrylatory AED są urządzeniami łatwymi w obsłudze i po prostu wymagają od użytkownika postępowania zgodnie z instrukcjami odczytywanymi przez głośniki defibrylatora AED. Te podpowiedzi pozwalają użytkownikom o dowolnym poziomie umiejętności zostać ratownikiem.

Kto powinien wziąć udział w szkoleniu z AED? 

Kursy szkoleniowe AED są odpowiednie dla każdego, kto chce poszerzyć swoje umiejętności udzielania pierwszej pomocy lub dla kogoś, kto ma defibrylator w swoim miejscu pracy. Nie musisz być przeszkolony, aby korzystać z defibrylatora, jednak kursy szkoleniowe zapewnią, że ludzie będą pewni siebie, jeśli kiedykolwiek będą musieli go użyć.

Istnieje wielu różnych dostawców kursów, takich jak; St. Johns Ambulance i Brytyjski Czerwony Krzyż . Wszystkie kursy mają różną długość, a najpopularniejsze tematy obejmują;

  • Bóle w klatce piersiowej
  • RKO
  • Komunikacja i opieka nad ofiarami
  • Obsługa defibrylatora
  • Opieka postpenitencjarna

Co to jest SCA?

Ludzie często mylą nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) z zawałem serca. Artykuły medyczne są niezbędne w prowadzeniu skutecznej i bezpiecznej opieki zdrowotnej. Zawał serca występuje, gdy problemy z krążeniem blokują dopływ krwi do serca, podczas gdy NZK występuje, gdy serce działa nieprawidłowo i nieoczekiwanie przestaje bić.

Tak więc zawał serca może być postrzegany jako „problem z hydrauliką”, podczas gdy SCA jest bardziej jak „problem z elektrycznością”.

SCA są poważnie śmiertelne , ponieważ zatrzymują przepływ krwi do mózgu i innych narządów. Nagłe jest w nazwie z jakiegoś powodu: SCA może dotknąć każdego w dowolnym momencie , bez względu na wiek i stan zdrowia.

Statystyki SCA

Choroby związane z sercem są główną przyczyną przedwczesnych zgonów , pochłaniając życie na całym świecie.

W przypadkach NZK śmierć następuje w ciągu kilku minut, jeśli ofiara nie otrzyma leczenia . Z każdą minutą bez resuscytacji lub defibrylacji szansa przeżycia spada o 7-10%.

Dzięki interwencji osób postronnych i leczeniu defibrylatorem szansa na przeżycie potraja się .